TAGHeuer

TAGHeuer

Teknoloji ve sıradışılığın yaşandığı her an ve her yerde...

İsviçre'nin Jura dağlarında yer alan St. Imier de yaşayan Edouard Heuer.ilk saat imalat atölyesini kurarak TAG Heuer'in temellerini atar. Edouard Heuer'in rakipleri 1860 larda lüks cep saatlerinin üretimine odaklanmışken, Heuer farklı bir yol izleyerek sporcular için zaman tutucu saatler yapıp kendine bir marka yaratmıştır. 1869 da kendisinin ilk taç kurmalı sistemini patent etmiştir.1876'da Londra'da açılan şube ile zaman kaydedici sektöründe büyük ilerlemeler gösteren Heuer, mekanik zaman kaydediciler için ilk hareketli pinyondişi'ni icat eder.1887'de hareketli pinyondişi patent altına alınır. Hala bugünde büyük İsviçre saat markalarında bu sistem kullanılmaktadir.1889'da yapılan Paris Dünya Fuan'nda ürünlerini sergileyen Heuer'e, zaman kaydedicileri koleksiyonu için gümüş madalya verildi.Aynı yıl fuarın amblemi olarak Eiffel Kulesi inşa edilmiştir.Markanın temelini atan Edouard Heuer 30 nisan 1892 yılında 52 yaşında hayatını kaybeder. 1895'de ilk olarak cep saatleri için su geçirmez kasa patenti alınır.

1908 de Heuer, saatlerde bugün hala tıbbi amaçlarda kullanılan pulso-metre bölümünü icat eder. 1910 yılında firma, Amerika distribütörlüğünü Henry Freund Bros'a verir. 1911 yılında yolculuk zamanını gösteren ve otomobillerin torpidosunda kullanılan torpido saatlerinin lansmanı yapılarak patenti alınmıştır.'Time of Trip" (Seyahat Zamanı) olarak anılan saatlerin tasarımı arabalar ve uçaklar için yapılmıştır. 11cm çapı ve boyutu ile her türlü torpidoya montaj için uygundur. 12 saati geçmemek sureti ile; ortadaki büyük kollar saati gösterir.saat 12 deki küçük kollar ise seyahatin zamanını gösterir. Aynı düğmeyle zaman kaydedici başlatılır, durdurulur ve sıfırlanır. Saat 3 pozisyonundaki ufak pencere ise saatin düzgün çalıştığını kontrol eder.1911 yıllarında yapılan 'Monte Carlo" ve "Mater-Time" gibi zaman kaydedici saatler firmanın tarihçesinde çok önemli ürünlerdir.1912'de bayan kol saati üretimine başlayan Heuer,1916 da dünyanın ilk doğruluğu saniyenin 1/100 olan "Micrograph"sistemini icat ederek, spor saatlerin üretiminde yenilik ve modern bir temel atmıştır.Artık atletler birbiri ile değil kendi zaman rekorları ile yarıştıkları için doğru zamanı kaydeden saatlerin tanıtımı bir değişim noktası olarak anılmıştır. Heuer zaman kaydedicileri 1920 de Anvers,1924 Paris ve 1928 Amsterdam olimpiyatlarında kullanılmıştır. 1930 yıllarına gelene kadar Heuer zaman kaydedici saatler, kayak, kızak ve otomobil yarışlarında zaman tutucu olarak kullanılmıştır. Kol saati üretiminin önem kazandığı bu yıllarda Heuer, ilk su geçirmez kol saati kasasını üretmiştir. 1933 de otomobil ve uçak için üretilen, ilk 8 gün kurmadan çalışan torpido gösterge saati "Autavia" ve " Hervue" yaratılmıştır. 1938 de Swiss Watchmaker Journal (İsviçre Saat üreticiler Gazetesi) da yayınlanan reklamı, markanın gelecekteki reklam kampanyalarının ne kadar sert ve yaratıcı olacağının bir göstergesi olmuştur.

21945 yıllarında tüm ürünlerin kollarında, yüzünde ve kasasında artık markanın logosu yer almaya başlar. Savaş yıllarında General Eisenhower Heuer çelik kasalı zaman kaydedici kullanmışdır. Dünyanın deniz gelgitini ölçmek amacı ile üretilen ilk saati olan 'Mareograph' (Amerikada "Seafarer" olarak bilinir) Heuer tarafından 1949' da üretilerek patenti alınmıştır. 1950 yılında Meksika nın Panamerican Otobanı tamamlanışında Meksika hükümeti 6 günlük sınırdan sınıra bir yarış düzenledi. 'Carrera Panamericana Rallisi'olarak anılan bu yarışta zaman tutucu olarak hükümet tarafından Heuer onaylanmıştır. Dönemin başkanı Jack W. Heuer "Carrera Pan-American Rally" şerefine " Carrera" yı lanse eder. İlk geniş ve tam kullanışlı yüzlü,saniyenin 1/15 ini ölçeğini gösteren bu zaman kaydadici saat, büyük bir hızla şampiyonların kullandığı ve en iyi satan saat konumuna gelir.
1960'lar ile 1970'ler Dünya Motor Sporlarında Zaman Tutmak
1960'larda ise firma 1950lerdeki dünyaca ünlü yarışın ismini alan "Carrera" yı geliştirir ve otomatik kurma fonksiyonu mekanizması olan "Monaco" modelini lanse eder. Tarihi bir üne kavuşacak olan Monaco modeli Hollywood'un meşhur aktörü Steve Mc Qeen'in kullandığı model olarak anılmıştır. Steve McQueen ünlü'LeMans' filminin çekim sürecinde "Monaco" model saati devamlı takarak, Heuer ürünleri ile motor spor sektörü arasındaki bağlantıyı pekiştirmiştir. Heuer,1966 yılında dünyanın ilk elektronik.dijital yüzlü, minyatür spor zaman tutucusu olan Microtimer'ın lansmanını yaptı. Saniyenin 1/1000 doğruluk oranı olan bu ürün devrim niteliğindeydi. 1969 yılında Autavia" ve "Carrera" olarak, mikro rotor kullanarak kendi kendini kuran modeller lanse edildi. Firma, 1969'dan 1971'e kadar, 2 Grand Prix yarışı kazanan meşhur İsviçreli yarış araba sürücüsü Joe Siffert'i sponsor etti.Yarışlarda "Heuer Zaman Kaydedicili" logolu Autavia model saat takan Siffert,1971 de Brands Hatch Grand Prix denemelerinde hayatını kaybetti. 1970 yılarında Hollywod un en ünlü film direktörleri filmlerinde sahne zamanları tutmak için ünlü "Film-Maters" modelini kullanmışlardır.

Scuderia Ferrari takımının 1971 den 1979 kadar resmi sponsoru ve zaman tutucusu olan Heuer, takımın tüm ünlü sürücüleri ile anılmıştır. Niki Lauda, Jascky Ickx, Clay Regazzoni, Mario Andretti, Carlos Reutemann ve Jody Scheckter. Niki Lauda Ferrari ve Heuer'le 1975 ve 1977 de sürücüler dünya şampiyonasını kazanmıştır. Scuderia Ferrari nin resmi zaman tutucusu olarak en üst hızları, en hızlı turları ve detayları vermek, markanın şöhretinin bir göstergesi olmuştur. 1970 de Heuer American Cup yelken yarışlarındaki yarışan tüm tekneleri zaman kaydedici cihazlar ile donatmıştır. 1975 yılında Heuer tarafından icat edilip üretilmeye başlanan "Microsplit" dünyanın ilk LCD ekranlı,cep boyutlu, kuvarslı, saniyenin 1/100 doğruluğunda zaman tutucusudur.1976 yılında Heuer tarafından FlA'ya sunulan yenilikçi bir verici teknolojisi olan, otomatik araç tanıma zaman sistemi (ACIT) tüm araçların zamanlarını kayıt etme imkanı sağlar.

1980'ler
1980'lerde Lake Placid ve Moskova da yapılan olimpiyatlarda Heuer zaman tutmuştur. Bu dönemde saat sektörü kuvars mekanizmaların tanıtımı ile bir devrim yaşamıştır. Heuer ilk 12 saat, 30 dakika ve ikinci geçen zamanı kaydeden, kuvars analog zaman kaydedicisini tanıtmıştır. 1982 de 6 özellikli orijinal spor saatleri üretimine geçen Heuer'de,her üründe mutlaka 200 metreye kadar su geçirmezlik, vidalı kurma düğmesi, çift yöne dönebilen yüz çıtaları, safir kristal, fosforlu kollar ve saat işaret noktaları ve çift güvenlik bilek klipsi özelliği vardı.

1985 yılında TAG Group (Techniques d'Avant-Garde) Heuer firmasının hisselerinin oldukça büyük bir çoğunluğunu alarak TAG Heuer i kurmuştur. Yeni yönetimin ve mevcut takımın birlikteliği ile yenilenmiş olan firma, hemen bir büyüme göstermiştir. 1985 yılında, dünyanın ilk kevlar ve karbon fiberden inşa edilmiş teknelerinden biri olan, muhteşem,çift gövdeli" Formüle TAG", Mike Birch'in kaptanlığında 24 saat hız rekoru kırmıştır.Aynı yıllarda Alain Prost il© TAG Mo Laren takımının zaferi TAG Heuer in Formula 1'e dönüşünün işareti oldu. TAG Heuer.en önemli tasarımını ve en yüksek üretimini 1987 yılında S/el modeli ile yaşamıştır. Modelin alışılmamış tasarımı hala saat üreticileri sektöründe bir örnektir.

TAG Heuer'in yeni yönetim takımı markanın uluslar arası distribüsyon ağını sıkı tutup, imajını daha iyi kontrol ederek.ortalama perakende satış fiyatlarını yükselttiler ve daha üst tabaka müşteri kitlesine hitab etmeye başladılar. 1988'e kadar firma 420.000 adetlik saat satışı ile İsviçreli saat sektörünün performansını büyük fark ile geçti. TAG Heuer, yeni oluşumu ile birlikte tüm ürünlerinin zor koşullarda, yüksek performanslı ve güvenilir olmasını temel koşmuştur. Markanın strateji odağı, ürün stilini geliştirerek merkezi reklam, sponsorluk ve satışın uygulamalarıyla, dünyanın her yerindeki geniş üst düzey kitlenin dikkatini çekmekti. Firmanın marketing stratejisinin büyük bir bölümü üç alanda spor faaliyetlerinin sponsorluğunu üstlenmekti. Yat sporları,kayak sporları ve Formula 1 yarışları (Sponsorluklar yılda yaklaşık 15 milyon dolara gelmekteydi). Niki Lauda,Emerson Fittipaldi.Jack Ickx, Michael Schumacher ve Ayrton Senna gibi tanınmış Formula pilotlarıyla sponsorluk ve marka elçiliği işbirliğine girilmiştir. 1988 yılında TAG Heuer çift kaydedici S/el kronograflarını piyasaya sürmüştür. 1989 yılında TAG Heuer, Amerika 'da ve Kanada'da düzenlenen dünya kayak yarışlarında resmi zaman tutucusu olmuştur.

Luc Alphand, Marc Girardelli.Harti Weirather.Helmut Hoeflechner, Pedtra Kronberger, Kristian Ghedina ve Ole K. Furuseth gibi dünyaca ünlü,şampiyon kayak sporcularına sponsorluk etmiştir.Aynı yıllarda 1500 ve 4000 serili zaman kaydedicileri piyasaya sunan firma,'TAG Heuer Maxi Yacht World Cup' tekne yarışlarını başlatmıştır.
1990'lar
1990 yılında Ayrton Senna ve Mac Laren ekibi Formula 1 'de TAG Heuer sponsorluğuna, sürücüler ve teknisyenler dünya şampiyonluğu ödülünü kazandırdılar. TAG Heuer, orijinal tasarımları,teknoljisi ve kalitesinin yanı sıra ilginç ve etkin reklam kampanyalarına imza atmaya başlamıştır.
1991 yılındaki 'The Don't Crack Under Pressure (Baskı Altında Pes Etme) kampanyası, hem Markanın hem de markanın elçilerinin kararlılığına bir övgüdür. Sporlardaki büyük presi ve atletlerdeki konsantrasyonu net olarak ifade eder. 'Spor fizikselden daha çok zihinseldir' teması ile hareket eden kampanya çok başarılı olur.1995 yılında yapılan 'Başarı bir akıl oyunudur' kampanyası ise dünyanın ilk 15 en prestijli reklam ödüllerini kazanır. Kampanyanın temeli markanın güçlü bir şekilde lüks sektöründe olduğunun altını çizer.
1997 de yapılan 'Spor ruhu ile şekillenme' mesajı veren taktikli reklam kampanyası Kirium serisi kullanan olan atletler ve olimpiyat takımı ile desteklenerek başarıya ulaşmıştır. Bu yıllarda TAG Heuer stratejisi gereği.ürünlerini sadece exclusive butiklerde ve galerilerde bulundurmaktadır. Bu modern minimalist promosyon türü sayesinde, firma daha seçici müşterileri hedefleyerek, markaya daha sanatsal bir değer kazandırır. Bunu, özel kılıflı ve ele birleştirilmiş kayışı ile 200 parçadan oluşan ' Tag Heuer Gold Series' 18 karatlı altın spor saatlerini piyasaya sunarak ispatlamıştır. Böylece TAG Heuer.diğer saat üreticilerinden kendini soyutlayarak, tasarımlarında moderni , zerafeti ve zenginliği birleştirir.

"Avangart gözlük" markası TAG Heuer, motor yarışlarına, saatde olduğu gibi marka elçiliği ve sponsorluk kapsamında önemli bir katılım gerçekleştiriyor. TAG Heuer, resmi Scuderia Ferrari F1 yarışçısı Kimi Râikkönen, Dünya Champcar şampiyonu Sebastien Bourdais ve IRL yarışçısı Sarah Fisher'le marka elçiliği işbirliği yapıyor."Micrograph F1" 2002'de Cenevre Grans Prix D'Horlogerie de Saat Tasarım Ödülünü alır. TAG Heuer,2002 yılında.açık deniz yelken yat yarışlarında Oracle BMW Yariş Takımını sponso eder.Aynı yılda yapılan'Sen neyden yapıldın? kampanyası markanın sıra dışı duruşunu ve TAG Heuer in ruhunu sembolize eden bir kampanya olmuştur. 2003 yılında St. Moritz de yapılan FSI Alpine Kayak Dünya Şampiyonasında TAG Heuer resmi zaman tutucusudur."New Link"serisinin marka elçisi olarak dünyanın en iyi golfçusu olan Tiger Woods'la lansmanından sonra TAG Heuer ikonunu tekrar yaratarak "Monaco Sixty-Nine" ı piyasaya sunar. Olağanüstü teknik performansı ile bu "konsept saat" Monaco nun manüel kurmalı hareketli kasasını ve ters tarafında ise dijital zaman kaydedicisini kombine etmiştir. Jack W. Heuer tarafından tasarlanan yeni "Autavia", TAG Heuer Kalibre 11 otomatik hareketinin 40.yıl dönemini kutlamak için tekrar 2003 de lanse edildi.

TAG Heuer 2004 yılında "2000 Aquaracer" i lanse eder. İleri teknoloji ve profesyonel tasarımlı saat hem moda için hem de derin dalmak için uygun özelliklere sahiptir.2004 yılının Aralık ayında bayanlar tenisinde yükselen bir yıldız olan Maria Sharapova, TAG Heuer in takımına çok cazibeli Aquaracer serisi için marka elçisi olarak katılır. 200 takımı ortaklığı ile kurulan Formula 1" sürüş kursu okulu, Güney Fransa da 10 adet Formula 3 ve 12 adet Formula 1 araçları ile Formulal sevenlere, TAG Heuer en iyi satıcılarına ve medya ortaklarına Formulal zevkini yaşatmaktadır. 2004 yılında Indy Car 500 yarışlarının başlamasıyla. TAG Heuer, Indy Yarış Ligi ve Indy 500 yarışlarının resmi zaman tutucusu olarak saniyede 1/10 000 zaman kaydetmeyi başarır. TAG Heuer bayan pazarına"Monaco Python" gibi çok özel modellerle girerek, keskin şekilli ve cesur temelliği ile sezonun aksesuarına sahip olmak isteyen bayanları hedef alır."Formula1" serisini tekrar lanse eden TAG Heuer ,bu serinin tanıtımında West McLaren Mercedes F1 takımında olan Kimi Raikkönen'i marka elçisi olarak kullanır. 2004 Basel Fuarında TAG Heuer "Monaco V4" concept modelini lanse ederek gerçekten bir devrim başlatmıştır.
NBA nın Houston Rockets takımında oynayan profesyonel basket oyuncusu Yao Ming,Amerikan film yıldızı Brad Pitt, Amerikan NASCAR yarış yıldızı Jeff Gordon, F1 pilotu Juan Pablo Montoya ve Amerikan aktris Uma Thurman daha sonraki yıllarda TAG Heuer in çok ünlü marka elçilerinin yanında yerlerini almıştır.