MOSCHINO

MOSCHINO

Olağanüstü ve sıra dışı marka

1950 yılında İtalya'nın Milano kenti yakınlarındaki Abbiategrasso kasabasında doğan Franco Moschino, babasının genç yaşta ölümünden sonra kendini sanata
ve çizime adadı.
Moschino, sanata ve çizime olan merakı yüzünden, sanat ve resim üzerine Milano Güzel Sanatlar Akademisi'ne devam etti. Eğitimine devam edebilmek için moda dergileri ve moda evleri için moda taslakları ve çizimleri yapmaya başladı. Bu çizimleri ünlü moda tasarımcısı Gianni Versace'nin dikkatini çekti. 1971 yılında bir tanıtım kampanyası için moda tasarımları çizmesi istendiğinde, tasarımcı olarak Gianni Versace ile moda kariyerine başlamış oldu. Çizimleri, o zaman için Versace'nin koleksiyonlarından olan Genny ve Beged'Or hazır giyim koleksiyonları içindi. Moschino'nun Versace'nin moda evine olan katkısı 1982 yılına dek sürdü. Aynı zamanlarda ayrıca bir başka İtalyan modaevi olan Cadette'nin de tasarımcısı olarak çalışan Franco Moschino 1983 yılında Versace'den ayrıldı ve kendi şirketi Moonshadow'u Moschino markası altında Milano, Via Ceradini'de yer açtı. Milano'da ilk butiğini açması, ona aşılması zor bir iletişim aracı sağladı. Yaygın mesajdan karamsarlığa, etik reklamcılıktan estetik tahrike kadar geniş bir moda sistemi ile çalışma görüntüleri sundu. İlk defilesi oldukça başarılı geçti. Moschino, moda normlarını sergilemesiyle ve doğallıktaki başarısıyla basın tarafından hayli sevildi. Mevcut moda evleri, Moschino tarafından toplanan heyecan verici coşkudaki dehşete beğeniyle baktıkları halde çok seven taraftarları ise daha fazla yaygara kopardılar. Moschino onlara ne kadar fazla güçlü ve çağrışım getiren kombinasyonlar verdiyse onlar daha saygısız daha moda dışı stiller istedi.

Moschino insanların modaya ne kadar fazla gülmesini istediyse de insanların uzun süre gülmeyecek kadar ciddi olduklarını biliyordu. Ancak Moschino kendisini çok seven insanlar için elbise veya görsel oyunlar yoluyla orijinal mesajlarla dolu kışkırtıcı modalar oluşturdu. Ardından Moschino Couture 1986 yılında açıldı ve onun erkeksi çizgisi erkek iç çamaşırı Uomo ile başladı. Kadınlar için doğuya özgü koku olan "Moschino" 1987 yılında moda dünyasına girdi. 1988 yılında, ilk butiği İtalya, Milano'daki Via SantAndrea üzerinde açıldı. Daha sonra hafif, çiçek ve meyve kokulu bir Moschino parfümü "Cheap ve Chiq" ismi altında piyasaya çıktı. 1994'de çevre dostu boya ve kumaşları kullanma amaçlı ortaya çıkarılan Ecouture koleksiyonu Moschino tarafından gerçekleştirildi. Moschino'nun becerikli budala duygusu yaptığı ve söylediği her şeyde ön plana çıktı. Moda fikri, çağdaş, klasik, kurulu olan tüm normları reddetti. Moschino, § yaptıklarıyla tekrar tekrar aslında Si heyecan verici bir moda adamı olduğunu jş gösterdi. Stili acayipti, kesimi ve oranı harikaydı ve halkın istediğini doğru şekilde vermesini biliyordu. .2 Her yaştan kadın onun tasarımlarını sevdi, özellikle aksesuarları kullanımı sıra dışıydı ve çocukluk özlemlerini hazırlatıyordu ve neşeli bir umursamazlık sergiliyordu. Moschino modaları, eşsiz / gençlik eğlencesi ile katlanan bir İtalyan zarafetiydi.

1983- İlk Moschino kadın giyim defilesi Milano'da gösterildi.
1984- Milano, Fiera'daki ikinci kadın giyim defilesi önceki sezonun başarısını onaylar gibiydi.
1985- İlk erkek giyim koleksiyonu Milano'da Regal Sarayı'nda sunuldu.
1986- İlk kadın jeans giyim koleksiyonu gerçekleştirildi.
1987- Moschino ilk kokusunu çıkardı.
1988- İlk "Cheap and Chic" koleksiyonu yapıldı.
1989- İlk Moschino Butiği Milano, Via S. Andrea'da açıldı.
1990- Milano'daki ikinci butik Cheap and Chic ve Moschino Jeans koleksiyonları için Via Durini'de açıldı.
1991- Franco Moschino bir daha defile sunmamaya karar verir.
1992- Franco Moschino ilk "sosyal bilinç" yayın kampanyalarını başlattı.
1993-
1- İlk kişisel sergi, Milano'da Moschino'nun ilk on yıllık faaliyetini kutlamak için yapıldı.
2- "Kaosun 10 yılı" basıldı.
3- Tarihi kıyafetler defilesi Milano'da Ulusal Tiyatro'da düzenlendi.
1994- Franco Moschino, 18 Eylül'de öldü. Franco'nun 1981'den beri iş ortağı Rosella Jardini sanat yöneticisi oldu.
1995- "Tarihi sembollerimizi" temsil eden heykeller "daima" kelimesiyle beraber Milano'da çeşitli yerlerde sergilendi.
1996-
1-"Cheap and Chic" ve "Oh! De Moschino" parfümleri çıkartıldı.
2-Bir Moschino butiği Roma'da açıldı.
1997-
1-Moschino erkek kokusu "UOMO?" çıktı
2-Bir Moschino butiği Osaka'da açıldı.
1998- Londra butiği 28/29 Conduit caddesinde açıldı.
1999-
1-Moschino, Aeffe Moda Grubunun bir parçası oldu.
2-Moshino mağazaları Taipei ve Hong Kong'da açıldı.
2000- Aeffe Moda Grubu Moschino firmasının yüzde 30'unu 1994 yılından beri Moschino Jeans koleksiyonunun lisans sahibi olan SINV şirketine sattı.
2001- Moschino Capri, Via Camerelle'de bir butik açtı.
2002-
1-Milano, Via Durini mağazası, Via della Spiga'ya taşındı.
2-İlk Berlin butiği Friedrichstrasse'de açıldı.
2003- Moschino 20. yılını kutladı.Galeriler, sanat, ticaret ve basın büroları ile beraber Via San Gregorio 28'de yeni Milano mağazalarıyla bir araya geldi.En çok satan mağazalar açıldı
2004- Moschino GUM'un içinde bulunan ikinci Moskova butiğini açtı.
2005- Bombay'daki ilk Moschino mağazası Taj Mahal Otelinde açıldı
2006- Turin'de Kış Olimpiyat Oyunları: Moschino, açılış töreninde reklam taşıyanlar için manzaralı giysiler yapar.Moschino mağazaları Almati Gogol caddesinde, Riyadh-Kingdom merkezinde ve Taipei alışveriş merkezinde açıldı.
2007- Eylül ayında Villa de Spiga'daki Moschino butiği tamamen yeni bir konseptle tekrar açıldı. Moschino "Funny" kokusu çıktı.
2008- Çalışma devam ediyor.

Moschino, kendi tarihi, süreklilik ve tutarlılık ile beraber, uluslararası moda alanında önemli bir konumu işgal ediyor. Moschino, Moschino Cheap and Chic, Moschino Jeans ve Haziran 2008'de başlayan Love Moschino kreasyonları klasiklerin yeniden yorumlanmasıyla ironiyi ve zarafeti kendine güç yapan yaratıcılığını ifade ederek kendi markasını oluşturuyor. Rosella Jardini 1994 yılından beri Moschino'nun Sanat Direktörlüğünü yapmakta. Marka imajından ve stilinden sorumlu olan Jardini 1981 yılından beri beraber olduğu ve Franco Moschino'nun (18 Eylül 1994) ölümünün ardından stili ve felsefi yaklaşımını koruyarak yaratıcı tanıklık rolünü yerine getiriyor. Ocak 2007 tarihinde Genel Müdürlük görevine başlayan Thierry Andretta, Moschino felsefesinden şaşmadı. Moschino markasının sahibi, 1999 tarihinde Aeffe SpA (1983'den beri Moschino üreticisi) ve Sportswear International SpA (2006'dan beri SINV Holding SpA) tarafından alınan Moschino SpA şirketidir. Moschino SpA şirketi, özerk olarak kendi marka yönetimini, lisans anlaşma faaliyetlerini, ticari politikaların iletişim ve koordinasyonunu kendisi yerine getirmektedir. "Moschino Uzak Doğu" tüm önemli Doğu pazarlarını koordine eden (Kore, Singapur, Hong Kong, Tayvan ve Japonya) Bluebell Far East Ltd şirketi ile (Moschino SpA % 50,1 - Bluebell % 49,9) yapılan ortaklık sayesinde Hong Kong'taki merkeziyle 2002'de işe başladı. 2007'de Moschino SpA Çin'deki (Hong Kong ve Macau hariç) ürünlerinin üretimi ve satışı için Hembly International Ltd. şirketi ile bir temsil sözleşme imzaladı. 10 yıllık anlaşma, 40 mağaza açmayı (ortaklığın ilk 5 yılında 30) ve S/S 2008 koleksiyonu ile başlayan Moschino marka giysilerin dağıtımını sağlıyor. Maschino SpA ayrıca yeni Moschino Gözlük koleksiyonunun kreasyonu, gelişimi ve dünya çapında dağıtımı için Allison ile 5 yıllık yenilenebilir bir anlaşmayı ve Moschino Cheap ve Chic markası ile lisanslı mücevher koleksiyonunun ve saatlerin imalatı ve pazarlanması için Binda Group ile 5 yıllık anlaşmanın imzalanmasını (bir sonraki 5 yıl için yenilenebilir) bildirdi. Moschino kaskların yeni koleksiyonu ilk kez Kasım ayında EICMA defilesi sırasında dünyaya duyuruldu. Bu kasklar Max Güvenlik Moda kaskı imalatçıları ve Moschino moda markası arasındaki bir ortaklığın sonucudur.


Moschino Gözlükleri
İlk olarak 1995 yılında Luxottica Group'un lisanslı markası olarak üretilmeye başlanan Moschino gözlükleri günümüzde Allison Grup tarafından üretilip dağıtılıyor. Türkiye'de Merve Optik tarafından satışı ve dağıtımı yapılan Moschino gözlükleri, orijinal ve tamamen basmakalıp olmayan stil tercih eden genç, ironik, topluma aykırı insanlar ve dikkat çekmek, şaşırtmak için oluşturulan renk ve biçim kombinasyonlu gözlükleri takmaya cesaret etmeyi seven ama yüksek kalite standartlarından vazgeçmek istemeyen insanlar için üretiliyor. Moschino'yu İtalyan tarzının uluslararası temsilcisi yapan her formu, kışkırtıcı bir romantik çekiciliği ifade eden kalp, yuvarlak, eğlence parkı gölgeleri ve şehir ritmiyle ön plana çıkıyor. Gözlük sektörünün İtalyan liderlerinden olan Allison ile yaptığı anlaşma sonrası ürettiği ilk Moschino gözlük koleksiyonundaki hakim motiflerden biri olarak göze çarpan kalp motifi, barış işareti ve soru işareti gibi diğer tipik Moschino sembollerinin yolunu açan bir lider olmuştur. Koleksiyonda, saplarda küçük kalp motifleri ile süslenmiş baskın kırmızı ve mavi renklerin olduğu kalıp baskılı modeller ve otantik altmışların lezzetini öneren metal kalp dekorları ile süt beyazı modeller bulunmaktadır. Tasarımın tam orijinalliğinin, logonun çizgilerini ortaya çıkardığı yoğun kobalt mavisi modelinde bir dizi kalp küçük sahte elmaslarla süslenmiş. Logo, çelik sap çatalların hakim olduğu modeller üzerindeki alışılmadık el yazısından dinamizmi ortaya çıkarıyor. Öte yandan, barış işareti pilot metal modeller üzerinde yer alırken soru işareti ise çerçevenin tam ortasında bulunuyor. Eğlendirici bir benekle dekore edilmiş metal üzerine monteli asetat sapların iç kısmı şaşırtıcı beklenmedik detaylar sunuyor. Doğru biçim, hafiflik ve kullanabilirlik son derece renkli modellerde iddialı bir şekilde kullanılan bir koleksiyon haline getirilmiş. Geniş çerçeveli grafik gibi siyah camlar kırmızı vernikli saplarla bir araya getirilmiş ve menteşe üzerinde bulunan ve gözlüğü ikiye bölen görüntüsü veren bir ikona ile dikkat çekiyor.