SWAROVSKI

SWAROVSKI

Elbiseden çantaya, cep telefonundan ev aksesuarına, tekstilden tüm
endüstiriyel optik güneş çeşitlerine kadar pek çok yerde karşımıza çıkan
Swarovski taşlar, bulunduğu her yere şıklık ve zenginlik katıyor.


Eski Avustuya Macar İmparatorluğu'nun Bohemia gölgesinde doğan Daniel Swarovski (1862, Georgenthal - 1956, Wanttens) Avusturyalı bir cam kesici ve mücevherci idi. Daniel Swarovski 1892'de kristal cam mücevherin üretimini kolaylaştıran bir elektirikli kesim makinsı yaptı ve patentini aldı. Uzun yıllar aile sırrı olarak kalan bu buluş, kristal endüstirisinde bir devrim niteliği taşıyordu ve 1895 yılında kurduğu Swarovski & Co. şirketinin temelini teşkil ediyordu. 1895 yılında swarovski, finansör Armand Kosmann, Daniel Swarovski & Co, olarak bilinen ve daha sonra K.S. & Co olarak kısaltılan Swarovsti şirketini kurdular.

Şirket Daniel Swarovski'nin patentini aldığı öğütme işlemleri ve yerel hidroelektriğin avantajlarından yararlanmak için Wattens'te bir kristal kesim fabrikası kurdu. Swarovski'nin buluşu kaliteli kristallerin kesimini sağladı ve firmayı dünyanın önde gelen kristal üreticisi haline getirdi. Firmanın ilk ürünleri özellikle mücevher ve moda endüstrilerinde değerlendirildi. 1. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar firma endüstriyel toplumu amaçlamaya başladı ve 1917 yılında kendi üretimi için öğütme ve parlatma cihazları geliştirmeye başladı. Ayrıca bu yeni alet ve cihazları da ürün hattı olarak pazarlama fırsatını bulmuş oldu. Bu sebeple Swarovski ilk şirketi Tyrolit'i kurdu, ilk olarak kristal taşların kesimi ve parlatılması için tasarlanan Tyrolit ürün hattı daha birçok uygu-lamalar için de kullanıldı.

Swarovski'nin şirket kültürü; teknik dâhi, iyiliksever ve şirketin kurucusu Daniel Swarovski, finans veya şirket tutkusunun ötesine geçen kristal bir vizyona sahipti. Başta gelen ilgilerinden birisi de çalışanlarına, iş ortaklarına ve direktörlerine şirket uyumu ve kültürel deneyimi ve kendine saygıyı sunan demokratik bir şirket kurmaktı. Swarovski'nin 'Çalışanlarımız kendi insanlarımızdır. Her bir şahsı insan olarak değerlendirmeliyiz. Onlara dolu dolu onurlu ve itibarlı bir hayata sahip olmaları konusunda yardımcı olmalıyız' felsefesi zamanının ötesindeydi. Şirket kültürü ve bunu yerine getirme durumunun bilinmediği zamanda, Swarovski bunların öneminin farkına vardı ve bunu çalışanlarına uyumlu sosyal bir çevre sağlayabilecek bir program olarak değerlendirdi. Günümüzde şirketin kalbinde yer alan bu sürekli tutum Swarovski'nin dünya çapındaki 16.000 sadık çalışanının hızlı gelişen iş gücüne katkı sağlayan en önemli noktasıydı. 1930'lar Swarovski'nin hayatında önemli gelişmeleri gösterir. Kenar şekillendirilmesinden biçimlendirmeye kadar birçok kolaylık sağlayan Swarovski'nin suni elmasları, gerçek elmaslar ile karıştırılacak kadar yüksek kalitede idi. 1930'lu yıllarda Swarovski'nin oğlu Wilhelm Swarovski'de dürbünler konusunda çalışmalar yaparak ilk dürbün prototipini üretti.

Cam teknikleri üzerinde başarılı çalışmalara imza atan genç Swarovski, optik parçalar ve yeni bileme, parlatma teknikleri geliştirdi. Ardından 1939 yılında optik lens üretimine başladı. Swarovski birçok başarılı üretimden sonra özellikle karayolu ve tren yolunda kullanılan yansıtıcı camlar üretimine başladı. Yansıtıcı şeritler ve emniyet şeritleri ve daha birçok güvenlik ürünleri üretilmeye başlandı. 1937'de başlayan bu üretim ardından 1950 yılında Swareflex markasının doğmasına sebep oldu. 2. Dünya Savaşı'nın ardından optik çalışmalara hız verildi ve ilk gözlük camı 1945 yılında üretildi. Bu 1980'li yıllara kadar uzanan ürün yelpazesinin temelini oluşturuyordu. Swarovski sadece optik camlar üretmekle kalmadı ayrıca gözlükçüler için de optik, cam, demir ve metal üzerine eğitim veren Meslek Okulu kurdu.

Şirketin optik cam faaliyetleri artarken şirketin Wattens cam kesim merkezi küçük gelmeye başladı. Absam yakınlarında yeni bir tesis kuruldu. Ayda 300.000 adet cam üretimi gerçekleştirilmeye başlandı. Yan kuruluşu Swarovski Optik yeni dürbünü 7 x 24'ü üretti ve tüm Avrupalı avcılar tarafından beğeniyle karşılandı. 1950'li yıllarda Swarovski'nin yansıtıcı cam çalışmaları Avrupa ekonomisinin patlaması ve otomotiv sektörünün ilerlemesi sayesinde büyük gelişme gösterdi. Yeni nesil Swarovski'nin torunu Manfred 1950'li yıllarda yönetimi devraldı. Christian Dior ile beraber çalışırken yeni çok renkli Aurora Borealis kristal taşlarını üretti. Dior ile olan işbirliği kristal şirketi ile
moda endüstrisi arasında yakın işbirliği çağının başlamasına sebep oldu.

Swarovski Optik geniş açılı Habicht dürbünleri üretimini yapıyordu. Şirket 1957'de yeni bir opera dürbünü üretmeye başladı. İlk tüfek dürbünü ile de en önemli başarıya imza atmış oldu. Tyrolit ise başarılı çalışmalar yaparken ilk yabancı satış bürosunu 1953'te İtalya Milano'da açtı. Şirketin uluslararası ünü fiberglasla güçlendirilmiş öğütme çarklarının üretimine sebep oldu. Swarovski firması 1960 yılında ilk Avusturya dışı imalat tesisini Meksika'da ve ardından Arjantin'de açtı. Rezinoit bağlı elmas öğütme cihazlarının imalatı da bu zamana denk gelir. Swarovski'nin kristal çalışmaları gittikçe artarken 1965 yılında özellikle Versay Sarayı'nda, New York Opera Salonunda bulunan ünlü avizeleri süsleyen avize parçaları üretmeye ve iki yıl sonra da doğal ve yapay değerli taşların üretimine başladı.
On yıl sonunda zirkonya kesimi için ilk teknik işlemi gerçekleştirdi. 1970'li yıllara kadar Swarovski perakende pazarına girmemişti ve 1973 yılındaki Arap Petrol Ambargosu sonucunda şirketin kristal taşa olan talebi azalmıştı. Manfred Swarovski şirketin satışlarını arttırmak için çeşitli yollar arıyordu. Şirketin başkan yardımcısı torun Nadja Swarovski dedesinin bu gibi zamanlarda bürosunda birkaç kristal parçayla oyalandığını belirterek o parçaların sanki küçük bir fareyi andırdığını belirtti. Bundan ilhamla firma minik fare ve diğer hayvanların kristallerini yaparak tüm dünyada tanınır oldu. Dünya üzerinde adının tüketiciler tarafından duyulmasını sağlayan minik hayvanlar serisi şirketin kendi mücevher ve aksesuar hattını kurmasına sebep oldu. Koleksiyonların ardından şirket kendi logosunu da değiştirerek aslanpençesi çiçeği olan sembolü yerine zarif bir kuğu sembolünü tercih etti.

Swarovski 19901ı yıllarda da birkaç iş kurmaya devam etti. Lazer kaynaklı elmas cihazlar üretmeye devam eden Tyrolit, uluslar arası gelişmesini sürdürdü. Yeni üretim tesisini Arjantin San Luis'te açan firma Diamond Products hisselerini satın alarak Kuzey Amerika'ya taşındı ve ardından Bay State/ Sterling şirketini satın alarak konumunu pekiştirdi. Ayrıca İtalyan elmas aletleri üreticisi Vincent'i de alarak ve Avusturya'da yüksek kaliteli öğütme aletleri üretme tesisi kurarak Avrupa'daki konumunu da güçlendirdi. Bu arada Swarovski Optik yüksek kaliteli dürbün, teleskop ve silah dürbünleri üretmeye devam ediyordu. Gözlük camı üretimini durduran firma gece görüş dürbünleri ve cep dürbünleri üreterek kapsamını genişletti. Swarovski yeni lazer bulucularını üreterek kuş takipçilerinin hizmetine sunmaya başladı.

Şirket Tarihi:
İsviçre merkezli Swarovski International Holding AG şirketi, Avusturya'nın Tyrol bölgesinde kurulu Swarovski şirketler grubuna ait olup 1895 yılında kuruldu. Swarovski adını kristal üretimi ile duyururken, kristal mücevherden, kristal hediyelik eşyaya, minyatür hayvan figürlerinden moda endüstrisi için kristal tabanlı malzemelere ve kristal avizelere kadar geniş bir yelpazeye hitap ediyor. Swarovski markası özellikle av ve gözlem için yüksek performanslı teleskop ve dürbün üretiminde de oldukça fazla tanınıyor. Bir başka yan kuruluşu olan Swareflex ise otoyollar için reflektör ve güvenlik ürünleri üretiyor. Ayrıca şirketin Tyrolit kuruluşu 70 bin civarında öğütme, kesme, biçme ve delme aletleri ve sistemleri üretiyor. Öte yandan isviçreli taş üreticisi Golay Buchel & Cie ile ortak kurduğu Signity şirketi el yapımı değerli taş üretimini yapıyor. ABD'den italya'ya, Meksika'dan Brezilya'ya dünya çapında bir çok fabrikada Swarovski şirketi 16,000'den fazla insana iş imkanı sağlıyor.

Ana Ortaklar: Daniel Swarovski Corporation AG; Daniel Swarovski Paris; Swarovski Selectrion; Swarovski Silver Crystal; Swarovski SCS; Swarovski Crystal Memories; Swarovski Kristallwelten; Swarovski Components (Avusturya); Signify (50%); SwaroLite; Swareflex; Swarovski Optik AG; Swarovski Optik Kuzey Amerika; Tyrolit Schleifmittelwerke Swarovski KG (Avusturya). Swarovski 1990 yıllarında da birkaç iş kurmaya devam etti.Lazer kaynaklı elmas cihazlar üretmeye devam eden Tyrolit.uluslar arası gelişmesini sürdürdü.Yeni üretim tesisini Arjantin san luis'te açan firma Diamond Pruduct hisselerini satın alarak Kuzey Amerika'ya taşındı ve ardından BayState/Sterling şirketini satın alarak konumunu pekiştirdi.Ayrıca İtalyan elmas aletleri üreticisi Vincent'i de alarak ve Avusturya'da yüksek kaliteli öğütme aletleri üretme tesisi kurarak Avrupa'daki konumunu da güçlendirdi.Bu arada Swarovski Optik yüksek kaliteli dürbün,teleskop ve silah dürbünleri üretmeye devam ediyordu.Gözlük camı üretimini durduran firma gece görüş dürbünleri ve cep dürbünleri üreterek kapsamını genişletti.Swarovski yeni lazer bulucularını üreterek kuş takipçilerinin hizmetine sunmaya başladı.
Şirket 1999 yılında kendi kuş takip dürbün üretim hattını kurdu. Yeni nesil Swarovskiler şirketin kristal hayvanlarını moda dünyasına kazandıracak ortaklık ve sponsorluk çalışmalarına girişti. Anand Jon, Alexander McQueen, Philip Treacy gibi tasarımcılar Swarovski'nin adını moda dünyasına kazandırdılar. Yüzyılın sonunda Cenova isviçre Cenevre merkezli Golay Buchel firmasıyla birleşerek gerçek taş ve sentetik ve taklit taşlar üretmeye başladı. Swarovski yüzyılın ardından tüm ürün kategorilerinde dünya lideri konumunda bulunuyordu. Şirketin ismi yeni yüzyıl için parıltılı bir isim haline gelmişti.

2007'de Swarovski elektronik alanda üretim yapmak için elektronik devi Philips ile ortaklık yaptı. Aktif Kristaller artık dört USB hafıza anahtarı ve dört kulaklık içeriyor ve dekorasyon olarak Swarovski kristalleri kullanılıyordu. Şirket ayrıca diğer imalatçıların, sanatçıların ve tüketicilerin kendi tasarımlarını yapmaları için boncuk ve suni elmas da satıyor. 2007'de Swarovski ürün markasının crystallized.com olan internet sayfasını açtı. Sayfada moda, mücevher, aksesuar ve iç dizayn dünyasının tasarımcıları ve imalatçıları için bilgiler veriliyor. CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements biçim, şekil ve renk açısından Swarovski kristalleri için yeni bir ürün markasıdır.. Bu marka ile etiketlenen ürünler, uluslararası moda evleri ve tasarımcıları tarafından kullanılan Swarovski kristallerinin orijinalliğini garanti ediyor. SCS
Swarovski'nin, ürettiği özel işler, kısa zamanda koleksiyonerlerin ilgisini çekmiş ve 1970'li yılların sonlarına doğru Swarovski koleksiyonerlerinin sayısı gjderek çoğalmış. Fanatik koleksiyonerlerin kurduöu Swarovski Koleksiyonerleri Topluluğu'nu (SCS) bu yaygınlığın önemli bir kanıtı. Üyelik hediyesi olarak kristal bir kü^u alan SCS üyeleri, her yıl kşndileri için özel olarak üretilen ve sadece üretildiği dönemde üyelere satılan bir figürün de sahibi oluyorlar. Bugün SCS'nin dünyanın 30 değişik ülkesinde 450 binin üz-erinde üyesi bulunuyor. Kült bir isim haline gelen şirketi bugün, ailenin altıncı kuşağı yönetiyor. Genç kuşak daha modaya yönelik, yenilikçi çalışmalara yöneliyor ve takılara ağırlık veriyor. Dünyanın her yerinde Swarovski için çalışan yüzlerce serbest tasarımcı var. Merkezdeki tasarımcıların-sayısı ise 80 kişi...
Önemli tarihler:
1895: Daniel Swarovski kristal kesim şirketi kurdu. 1917: Şirket kesim ve öğütme araçlarının geliştirilmesini başlattı. 1919: Şirket yan kuruluşu Tyrolit'i kurdu. 1935: ilk dürbün prototipini üretti. 1939: Daniel Swarovski & Co. Optik lens üretimine başladı. 1945: Şirket gözlük camları üretimini başlattı. 1948: Şirket dürbün pazarlamaya başladı. 1949: Swarovski Optik kuruldu.
1955: Şirket Christian Dior ile işbirlikte Aurora Borealis kristali kurdu. 1960: Şirket, Mexico şehrinde Abrasivos Austromex üretim tesisini açtı. 1976: Swarovski & Co. Kristal hayvanlar hattını açtı. 1977: Şirket Swarovski mücevher hattını açtı. 1992: Tyrolit, yeni Avusturya Stans tesisini açtı. 1997: Tyrolit Bay State/Sterling Company (U.S.A.) aldı.