roberto cavalli

roberto cavalli

Eklektik, sosyal ve ironik tasarımlarını, taklit edilmesi imkansız kendine özgü stilini ve markasının efsaneleşmiş simgesi yılanla sentezleyen tasarımcı Roberto Cavalli, moda dünyasının en önemli markaları arasında yer alıyor.
Roberto Cavalli, 15 Kasım 1940 tarihinde Floransa'da doğdu. Mütevazı, ama güçlü sanatçılık gelenekleri olan bir çevrede büyüdü. Annesi terzi, büyükbabası, "Macchiaiolo" hareketine mensup Floransalı bir ressamdı.

 

Büyükbabasının resimleri, Uffizi Müzesi'nde hala sergilenmektedir. Roberto, aile geleneğini izleyerek Sanat Akademisi'ne girdi. Kaprisli, eklektik ve daha o zamandan orijinal bir şahsiyet olarak, daha öğrenciyken, bir arkadaşıyla birlikte, sırf eğlence olsun diye, bir pingpong masanın üzerinde, devrim yaratan nitelikteki yaratımlarının ilkini gerçekleştirerek kariyerine ilk adımını attı. Söz konusu buluş, bir hafif deri üzerine baskı projesiydi.

Roberto Cavalli, dokumalar üzerine özenli araştırmaları ve sürekli yeni teknoloji denemeleri sayesinde bu buluşu gerçekleştirmişti. Zanaatçı atölyesi ile sanatçı stüdyosu arasında bir şey olan kendisine ait basımevinde, sanat, moda ve resim arasındaki bağlar üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı ve sonunda, kendisinin geliştirmiş olduğu, devrim niteliğinde bir deri üzerine baskı projesi bularak patentini aldı. Bunu izleyen on yıl boyunca, hemen hemen şans eseri olarak, Asi Gençlik'in vazgeçilmez aksesuarlarından biri olacak olan bir şey buldu: sırf eğlence olsun diye, rasgele deri parçalarını birbirlerine dikerek, büyük başarı kazanan ve gerçek klasik eserler olarak nitelendirilebilecek patchwork'lerinin ilkini üretti. Yetmişli yıllarda uluslararası şöhret kazandı ve kariyerinin parlak dönemi başladı. Onun yarattığı moda, Fransa'nın Akdeniz sahillerinde rakip tanımıyordu.

Podyumda, Floransa'nın kibirli üst tabakasının hakir gördüğü, o günlerde sadece işçi ve sığır çobanlarının giydiği bir kumaş olan blucin üzerine patchwork giymiş mankenler vardı. Akrep burcunun özelliklerini aynen gösteren, inatçı ve gururlu Ro-berto Cavalli, yıllarca, o dönemin hakim moda anlayışına boyun eğmeyi reddetti, yaratıcılığını klişe fikirlere karşı korumak için moda çevresinde bir yabancı olarak kalmayı tercih etti.

Doksanların başında, Roberto Cavalli, moda tasarımcısı olarak, onunla birlikte çalışan güzel eşi, eski Kainat Güzeli Eva Duringer'in de yardımıyla, yerleşik moda anlayışına başkaldırısını başlattı. Hem halk arasında hem de basında kazandığı müthiş başarı karşısında, podyumlardaki fantezisini Milano Collezioni'ye taşımaya karar verdi. Böylece, taklit edilmesi imkansız olan kendine özgülüğünden hiçbir ödün vermeksizin italyan moda sisteminin bir parçası oldu. Yıllar geçtikçe, Roberta Cavalli gelişti, Kadın Giyim koleksiyonunu büyüttü, yeni alanlara el attı: Erkek Giyim, gençlere yönelik tasarlanan Just Cavalli Koleksiyonları, iç Giyim, Triko koleksiyonu Class, Gözlük, Saat,4- 14 yaş çocuklar için Angels Koleksiyonu, Roberto Cavalli Casa ve son olarak da, Roberto Cavalli Parfümleri.

Roberto Cavalli
Uluslararası sosyete için bir ilham kaynağı olan Roberto Cavalli, bütün dünyada starların gözü kapalı benimsedikleri bir isim. Tabiatı gereği eklektik, sosyal ve ironik bir tasarımcı olarak kendi doğal canlılığı ve uçlardaki tavırlarıyla olduğu kadar, verdiği parti ve yemek davetlerinde kusursuz bir ev sahibi olarak tanınmasına yol açan meşhur misafirperverliği ile de, kendine özgü bir tasarımcı olarak kendine apayrı bir yer edindi.

Bütün iyi Toskanalılar gibi, sadece başarılarını kutlamak için değil, en küçük vesilelerde bile bir araya gelmeyi sevdiği dostlarını çevresinde görmekten mutlu oluyor. Roberto Cavalli için, bir arkadaşla kutlama yapmak için her şey iyi bir vesiledir. Roberto Cavalli, moda tasarımcısı olarak başarılı kariyerinin yanı sıra, verdiği göz kamaştırıcı partilerle de eşit derecede tanınmıştır. Bu partilere, her zaman, italya'nın ve dünyanın en önemli şöhretleri katılır. Jennifer Lopez, Britney Spears, Alicia Keys, Paolina Rubio, Cindy Crawford, Lenny Kravitz, Bon Jovi, U2 grubundan Bono, Anthony Hopkins ve Sting, Roberto Cavalli'nin çalışmalarını beğenen ve partilerini de hiçbir zaman kaçırmayan isimlerdendir. Bugün, Roberta Cavalli, tartışmasız yetkinliğiyle, en önemli uluslararası moda tasarımcıları arasında klasikleşmiş büyük isimlerden biridir.

Roberto Cavalli Gözlük Koleksiyonu'na gelince, çok değerli ve rafine çizgilere sahip bir parçalardan oluşuyor. Ürünün, Cavalli çizgisine ait olduğunu hemen belli eden kendine özgü ve zengin ayrıntılar koleksiyonun ayırt edici özelliğidir. Taşlı süslemeler, çarpıcı yeni malzemeler, üç boyutlu efektler, markaya ait çerçevelerin en belirgin karakteristikleridir. Moda koleksiyonlarının çekici ve zengin stil çağrışımları, gözlüklerde daha ilk bakışta fark edilir. Ayrıca, yeni malzemeler sayesinde en klasik şekillere yeni bir yorum getirilerek güncel bir görünüm kazandırılmıştır.Markanın efsaneleşmiş simgesi yılan, bazen çok net ve anlaşılır bir biçimde bazen de ince ve küçük detaylarla hissettirilerek koleksiyonda tekrar tekrar ortaya çıkan bir tema teşkil etmektedir. Yılan figürü, markanın en cüretkar modellerinde her zaman yer almaktadır. Roberto Cavalli Gözlükleri, her zaman başrolü oynamaya hazır ve lüksü seven kadınlar için tasarlanmış özel bir koleksiyondur. Roberto Cavalli'nin gençlere yönelik tasarladığı Just Cavalli Gözlük Koleksiyonu'ndaki güneş gözlükleri ve optik gözlükler, günlük hayata orijinal bir yaklaşımla canlılık ve enerji katmayı hedefler. Güneş gözlükleri, cüretkar biçimleri ve yüz hatlarına hayat veren güçlü bileşimleriyle, kendini hemen belli eden başkaldırıcı bir yenilikçiliğin eseri ve sıradanlığa asla taviz vermeyen tasarımlardır. Güneş gözlüğü koleksiyonu, modayı takip etmek isteyen erkek ve kadınlar için uygun olacak şekilde farklı renklerde sunulan, farklı malzemelerle üretilmiş çerçevelere sahiptir. Renk, optik gözlüklerde önemli rol oynamaktadır. Asetat ve metalden üretilmiş optik çerçeveleri, farklı renk seçenekleri daha da cazip kılmaktadır. Just Cavalli'nin, optik ve güneş koleksiyonunda net bir şekilde görülen logo, orijinal malzeme ve uyumlu renklerle sunulmaktadır.