Gıanfranco Ferre

Gıanfranco Ferre

Uyum, geometri, ustalık, serbest siluetler, hacim ve dolgunluk, klasik ancak modern.

Gianfranco Ferre'nin yarattığı zenginlik bu ifadelerle tanımlanıyor. Ferre, Amerikalı mimara benzetilerek, "İtalyan modasının Frank Lloyd Wright"ı olarak adlandırılıyor.

1944 yılında İtalya'nın Legnano kentinde doğan Gianfranco Ferre,1967 yılında Milan'da mimarlık eğitimi almaya hak kazandı ve üniversitedeyken kemer yaparak geçimini sağlıyordu. Derecesini tamamladıktan sonra aldığı ilk iş bir mobilya şirketinin tasarım stüdyosundaydı. Bir kız arkadaşı için yaptığı takılar, Portofino'da bulunan bir butik sahiplerinin dikkatini çekti. Böylece Ferre, ipek ve lüks kumaşlardan yapılan giysilerin başarılı tasarımcısı Walter Albini için takı tasarlamaya başladı. Aynı zamanda Ferre, Lagerfeld ve Fiorucci için de iş yapan bir serbest tasarımcı olarak çalışmaya başladı.

1989
Engellenemeyen başarının ardında yaklaşık on yıl sonra, Christian Dior adıyla şöhret zamanı gelir. Mayıs ayında, Gianfranco Ferre, kadın Haute Couture alanında Pret-â-Porter ve Fourrure çizgileri ile en prestijli ve tarihi Fransız Maison dergisinin Sanat Direktörü konumuna

Gianfranco Ferre, Marc Bohan'ın yerine geçmek üzere DIOR'un baş tasarımcısı olarak atandı. Geleneksel Dior ruhunu yakalamayı ve moda dünyasını tanımlayan zarafet ve ayrıntılara gösterilen özeni koruyarak taze, modern bir biçimde yorumlamayı başardı. Bu süre boyunca, kendi markasıyla giysi yaratmaya devam etti.

1993
Uluslararası moda fuarı "Chic '93" ün Mayıs ayında Beijing' te sergilenmesi sırasında koleksiyonlarını Çin' de sunar. Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Jang Zemin tarafından ağırlanır.

1995
Genç bir ruhla ve rahatlık ve avantgart teknolojiye odaklılık ile karakter kazanmış erkek ve bayanlar için bir giyim ve aksesuar çizgisi olan "GFF" in doğuşu ile birlikte Marzotto ile ortaklık geleceğe doğru odaklanır.

1996
"Gianfranco Ferre Jeans" doğar, böylece yeni çizgi giyim ve aksesuar üreticisi ve dağıtıcısı olan ITJ-lttierre Group ile başarılı bir işbirliği başlar.

1997
Roma'da Jeans Boutique ve Milan'da Boutique Gieffeffe adlı şubelerini açtı. Tokyo'da "Ferre Haftası" düzenlendi ve Turin'de 18.-19. yüzyılın tarihi giysilerine odaklanan bir sergi düzenledi. Ferre, Cenevre'de bir butik, ABD'de yeni bir showroom ve gümrüksüz satış noktaları açtı.

Ferre, 1984-1987 yılları arasında 6 kez İtalyan mosa oskarı "Occhio D'Oro" ödülünü aldı.

Gianfranco Ferre, tasarladığı giysileri giyen kadınları "hareket halinde, koyu renk saçlı, ışıltılı ve parlak" ifadesiyle tanımlıyor. Ferre, kadınların kadınsı kıvrımlı çizgilerle, asimetrik ya da incelikli siluetlerle giyinmesini arzu eder.

Ayrıntıya dikkat, analiz ve planlamaya dayalı bir bakış açısının damgasını taşır. Tasarıma yönelik entellektüel yaklaşımı, net bakış açısını yaratmak amacıyla çoğunlukla katlanan ve katmanlara ayrılan güçlü ve kontrollü giysiler üretir.
Ferre, yalın renkleri, özellikle kırmızı, siyah, beyaz ve yaldızı uzmanlıkla kullanması, ayrıca kürk, deri ve tafta gibi lüks kumaşları abartılı kullanmasıyla tanınmaktadır. 2000 Bahar sezonu için tasarladığı hasırdan yapılmış örgü sepet biçimli elbise örneğinde olduğu gibi, giysilerine biraz eğlence katmayı da ihmal etmemiştir.

Her zaman adıyla anılan giysilerden biri beyaz bluzdur. Ferre, beyaz pamuk, ipek ya da en sevdiği kumaş organzeyi çeşitli şekillere büründürmesiyle ün yapmıştır.
1997

Marzotto ile anlaşmanın ardından tam on yıl sonra, ortaklık "Gianfranco Ferre Studio" erkek ve bayan ve geniş ölçekli pazarlama ve dağıtım planlarını kapsayan "Gianfranco Ferre Forma" çizgilerinin gelmesi sayesinde yenilenmiş bir enerji ile gelişir.

1998
Sonbaharda markanın yirminci yıldönümünde şirketin geleceği için canlı bir olaylar serisi ile belirlenir: Palazzo Gondrand in Via Pontaccio' nun yeni dekore edilmiş yeni merkez ofisinde Milan' daki açılış, Via Sant'Andrea' daki (Milan' in tarihsel kalbi) geniş Bay ve Bayan butiğinin açılışı ve New York Madison Meydanındaki butiğin yeniden açılışı. Sonuncusu ama en küçüğü olmayan: yeni bir fragrans "Gianfranco Ferre 20".

2007
Gianfranco Ferre'nin ölümü moda dünyasında derin bir boşluk hissi bırakır,onun "architetto della moda"ya son övgüsü için melekler gibi beyaz kıyafetler içerisindeki çocuklar ile kapanır.